Sint Antoniusgilde neemt deel aan wereldrecord vendelen

Geplaatst op: 04/08/2011

NIEUW-DIJK – Ook de vendeliers van het Sint Antoniusgilde uit Sint Anthonis doen op 27 augustus mee om in Nieuw-Dijk (Gelderland) het wereldrecord vendelen te verbreken. Het is de opzet om met 750 deelnemende vendeliers en gedurende 5 minuten allen dezelfde slagen te maken, zodat er een wereldrecord wordt gevestigd. Lees meer »

Meer dan 900 vendeliers van meer dan 117 gilden, ook uit België en Duitsland, hebben zich al aangemeld. Het oude wereldrecord werd in oktober 2009 gevestigd in Zwitserland. Daar kwamen toen 626 vendeliers in actie.

Goed en kwaad
Vendelzwaaien is een oude traditie in Nederland en wordt met name beoefend door schutterijen en gilden in Gelderland en Noord-Brabant. Vendelen is de uitvoering geven van ‘het vendelgebed’. Van dit gebed zijn verschillende uitvoeringen bekend en beschreven, echter de basis hiervan is bij allen nagenoeg hetzelfde. Dat wil zeggen dat middels de verschillende vendelslagen de strijd tussen ‘goed en kwaad’ wordt uitgebeeld en hoe een ‘schutter/ strijder’ verwikkeld is in een gevecht.

Eenwording
Wat voor de vendeliers het gevoel van saamhorigheid is door gezamenlijk op identieke en gelijke wijze de verschillende slagen uit te voeren, is voor de toeschouwer de beleving van éénheid en verbondenheid door het aanschouwen van al die verschillende kleuren vaandels. Door met zo veel mogelijk vendeliers uit zo veel mogelijk landen gezamenlijk op gelijke wijze het vaandel te zwaaien en het vendelgebed uit te beelden met als credo ‘voor God, Koningin en Vaderland’, is voor de gildebroeders de ultieme vorm van uiting van Europeese éénwording.

Belangstellenden die meer willen weten over dit groots evenement en kleurrijk schouwspel, worden verwezen naar www.wereldrecordvendelen.nl.

blog comments powered by Disqus